Fundusze ASI: Obowiązki informacyjne dotyczące Zrównoważonego Rozwoju i rozporządzenia SFDR

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała niedawno zalecenie, zgodnie z którym alternatywne spółki inwestycyjne (fundusze ASI) będą zobligowane do ujawniania informacji odnośnie swojej działalności pod kątem zgodności z obowiązkami wynikającymi z regulacji ESG (Environmental, Social, and Governance). Jest to istotny krok w kierunku większej przejrzystości i odpowiedzialności w sektorze finansowym. KNF nakłada na zarządzających funduszami ASI obowiązek publikacji różnych rodzajów informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Spis treści

01. Regulacje ESG i Zrównoważony Rozwój

02. Rozporządzenie SFDR

03. Rozporządzenie RTS

04. Taksonomia UE

05. Rozporządzenie Klimatyczne

06. Obowiązki Funduszy ASI

07. Kary za niestosowanie przepisów

08. Jak Envirly może pomóc Twojej firmie w ASI

Regulacje ESG i Zrównoważony Rozwój

Regulacje ESG (Environmental, Social, and Governance) odnoszą się do unijnych przepisów i wytycznych dotyczących ujawniania informacji związanych z zrównoważonym rozwojem. Są to zbiory zasad i wymogów, które zarządzający funduszami ASI muszą przestrzegać w celu zapewnienia przejrzystości i odpowiedzialności w zakresie kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania.

Rozporządzenie SFDR

W pierwszej kolejności, regulacje te odnoszą się do Dyrektywy SFDR.

Dyrektywa SFDR ma na celu poprawę przejrzystości i dostarczanie inwestorom bardziej kompleksowych informacji na temat produktów inwestycyjnych związanych z zrównoważonym rozwojem.

Główne cele Rozporządzenia SFDR to:

  • Promowanie zrównoważonego rozwoju - wspieranie inwestycji zgodnych z celami zrównoważonego rozwoju (ESG) i przyczynianie się do rozwoju gospodarki o niskim wpływie środowiskowym.
  • Zwiększenie przejrzystości - SFDR nakłada na instytucje finansowe, w tym zarządzających funduszami ASI, obowiązek dostarczania informacji na temat sposobu uwzględniania aspektów zrównoważonego rozwoju w swoich produktach inwestycyjnych.
  • Zabezpieczenie konsumentów - ochrona inwestorów poprzez dostarczanie im dokładnych i zrozumiałych informacji dotyczących ryzyka związanego z inwestowaniem w produkty zrównoważone.

W skrócie, Dyrektywa SFDR ma na celu stworzenie bardziej przejrzystego i odpowiedzialnego środowiska inwestycyjnego poprzez regulację i ustandaryzowanie informacji na temat produktów inwestycyjnych związanych z zrównoważonym rozwojem.

Rozporządzenie RTS

Rozporządzenia RTS (Regulatory Technical Standards) są to techniczne standardy regulacyjne wprowadzane przez Unię Europejską w celu uściślenia i wdrożenia przepisów zawartych w dyrektywach i rozporządzeniach dotyczących rynków finansowych i instytucji finansowych. RTS stanowią szczegółowe wytyczne i procedury dotyczące konkretnej implementacji regulacji, co ma na celu zapewnienie spójności i skuteczności ich stosowania w praktyce.

Taksonomia UE

Taksonomia UE to kompleksowy system klasyfikacji działalności gospodarczych i finansowych pod kątem ich wpływu na cele zrównoważonego rozwoju. Jest to narzędzie stworzone przez Unię Europejską, które ma na celu ułatwienie identyfikacji i promowania inwestycji zgodnych z kryteriami zrównoważonego rozwoju, zwanych również "zielonymi inwestycjami".

Taksonomia UE jest ważnym narzędziem w ramach unijnych przepisów dotyczących zrównoważonego finansowania, takich jak Rozporządzenie SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation). Pomaga ona zarówno instytucjom finansowym, jak i inwestorom w określaniu, które produkty i projekty inwestycyjne są zgodne z celami zrównoważonego rozwoju, a co za tym idzie, wspiera przekształcenie gospodarki w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości.

Rozporządzenie Klimatyczne

Rozporządzenie Klimatyczne ma na celu wspieranie inwestycji zgodnych z celami zrównoważonego rozwoju w zakresie zmian klimatycznych oraz przyspieszenie procesu przekształcania gospodarki w bardziej zrównoważonym kierunku. Rozporządzenia skupia się na kwestiach związanych z działaniami na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Obowiązki Funduszy ASI

Przepisy nakładają na fundusze ASI szereg obowiązków, takich jak publikacja oświadczeń o strategiach wprowadzania ryzyk związanych z zrównoważonym rozwojem, uwzględnianie niekorzystnych skutków inwestycji z perspektywy ESG, a także zapewnienie spójności polityki wynagrodzeń z celami zrównoważonego rozwoju. Należy podać do informacji:

  • sposób realizacji obowiązków ESG,
  • klasyfikacja zarządzanych ASI
  • Regulacje wewnętrzne związane z ESG
  • Adres strony internetowej i wydruk informacyjne dotyczące ESG

Zgodnie z wytycznymi Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, ASI powinny odnieść się do następujących punktów (źródło: Wezwanie nadzorcze dotyczące wymogów Zarządzających ASI wynikających z regulacji ESG):

  • publikacji oświadczenia o strategiach wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju (art. 3 Rozporządzenia SFDR),
  • publikacji oświadczenia o podejściu do uwzględniania głównych niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju (art. 4 Rozporządzenia SFDR),
  • publikacji oświadczenia o sposobie zapewnienia spójności polityki wynagrodzeń z wprowadzaniem do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju oraz aktualizacji polityki wynagrodzeń (art. 5 Rozporządzenia SFDR),
  • ujawniania inwestorom ASI oceny prawdopodobnego wpływu ryzyk dla zrównoważonego rozwoju na zwrot z dokonywanych inwestycji (art. 6 Rozporządzenia SFDR) oraz podejścia do uwzględniania głównych niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju (art. 7 Rozporządzenia SFDR)
  • ujawniania inwestorom ASI informacji związanych z promowaniem przez zarządzane ASI aspektów środowiskowych i społecznych (art. 8 SFDR) lub realizacją przez zarządzane ASI celu w postaci zrównoważonych inwestycji (art. 9 SFDR), a także publikacji informacji w tym zakresie na stronach internetowych (art. 10 SFDR), przedstawiania w sprawozdaniach, okresowych AFI (ASI) informacji w zakresie promowania aspektów środowiskowych i społecznych lub realizowania zrównoważonych inwestycji (art. 11 Rozporządzenia SFDR),
  • aktualizacji informacji publikowanych zgodnie z art. 3, art. 5 i art. 10 rozporządzenia SFDR (art. 12 Rozporządzenia SFDR).

Kary za niestosowanie przepisów

Warto pamiętać, że nieprzestrzeganie tych przepisów może skutkować surowymi karami finansowymi w tym finansowy. KNF ma uprawnienie do nałożenia kar pieniężnych na zarządzających funduszami ASI, sięgających nawet 3% przychodów netto ze sprzedaży towarów i usług oraz operacji finansowych.

Jak Envirly może pomóc Twojej firmie w ASI

Envirly, jako firma specjalizująca się w zrównoważonym rozwoju, jest gotowa wesprzeć fundusze ASI w spełnieniu nowych regulacji. Oferujemy wsparcie w zakresie raportowania ESG, obliczania śladu węglowego, zrozumienia przepisów ESG, w tym taksonomii i Rozporządzenia SFDR.

Zadbajmy wspólnie o to, aby Państwa fundusz ASI był zgodny z regulacjami i unikał niepotrzebnych kar finansowych. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach i usługach dla Twojej firmy i rozpocząć proces dostosowywania się do nowych przepisów.

Zobacz więcej

Chętnie opowiemy więcej o wsparciu w Funduszach ASI

Może Cię zainteresować

Dyrektywa CSRD - jakich przedsiębiorstw dotyczy i od którego roku trzeba będzie raportować wskaźniki zrównoważonego rozwoju (ESG)?
Raportowanie ESG
Dyrektywa CSRD - terminarz oraz objęte nią podmioty

Unijna Dyrektywa dotycząca raportowania ESG wprowadza nowe przepisy raportowania zrównoważonego rozwoju firm

Przeczytaj artykuł
Różnice między Środowiskową Analizą Cyklu Życia Produktu (LCA) a Śladem Węglowym Organizacji: Metodologia i Zastosowanie
Ślad węglowy
Analiza Cyklu Życia Produktu a Ślad Węglowy Organizacji

LCA i Ślad Węglowy Organizacji pozwalają firmom na kompleksowe podejście do zoptymalizowanej działalności

Przeczytaj artykuł
ESG jako kluczowy element konkurencyjności firm
Raportowanie ESG
Raportowanie ESG kluczowym elementem konkurencyjności firm

ESG (ang. environmental, social and governance), czyli społeczna, środowiskowa i zarządcza odpowiedzialność...

Przeczytaj artykuł