Dzięki wdrożeniu Zielonego Planu Komisji Europejskiej, firmy posiadające strategię zrównoważonego rozwoju zyskały dostęp do blisko 1,8 mld euro finansowania (publicznego i prywatnego). Najnowsze badania McKinsey wskazują korelację wdrażania rozwiązań ESG ze średnio- i długoterminowymi oszczędnościami i zwrotami z inwestycji. Badane, duże przedsiębiorstwo wodociągowe osiąga oszczędności w wysokości prawie 180 milionów dolarów rocznie dzięki inicjatywom lean. Zmiany nie ograniczają się do jednej branży, w 92% firm odnotowano nie negatywny wpływ wdrożenia zrównoważonych procesów ESG na wyniki finansowe.
Wzrost znaczenia kwestii środowiskowych w relacjach z inwestorami i zwrotach z inwestycji uwidacznia się w zwiększonej obecności portfeli inwestycyjnych koncentrujących się wyłącznie na zielonych spółkach. Zainteresowanie inwestorów zagadnieniami zrównoważonego rozwoju przekonuje firmy do wdrażania zasad ESG w swoich strategiach. Dzięki temu coraz więcej firm buduje swoją pozycję rynkową na ekologicznych aspektach swojej działalności. Tylko w 2022, zgodnie z prognozami PwC, wartość emisji zielonych obligacji na świecie wzrośnie o 50% w stosunku do roku ubiegłego i przekroczy 900 miliardów dolarów.
W ostatnich latach regulacje sektora zrównoważonego rozwoju dynamicznie się rozwijają. Do tej pory raportowanie informacji niefinansowych związanych ze zrównoważonym rozwojem firm było obowiązkiem jedynie dużych przedsiębiorstw, ale z roku na rok kolejne podmioty także muszą brać je pod uwagę. Najważniejsze zmiany wchodzą w życie z początkiem 2024 roku, wraz z nowo zaproponowaną dyrektywą CSRD. Regulacje rozszerzają obowiązek raportowania kwestii środowiskowych z 11 tysięcy na ponad 50 tysięcy europejskich przedsiębiorstw, jednocześnie standaryzując obowiązki raportowania.
Jednocześnie istotną zmianą, którą obserwujemy na rynkach zachodnich i której możemy się spodziewać w Polsce w najbliższych latach, jest presja ze strony sektora finansowego. W krajach Europy Zachodniej banki zostały zobligowane do uwzględniania ryzyka środowiskowego w kalkulacjach zdolności kredytowej, zarządzania portfelem kredytowym, czy też na potrzeby analiz scenariuszowych. 86% badanych banków uwzględnia ryzyka klimatyczne i środowiskowe w procesach kredytowych. Firmy wdrażające zrównoważone praktyki i odpowiednio je raportujące mogą liczyć na korzystniejsze warunki finansowania i łatwiejszy dostęp do kapitału.
Dostosowanie się do wymogów nadchodzących regulacji nie musi być trudne. Platforma all-in-one od Envirly umożliwia generowanie gotowych raportów zgodnych z rygorem standardów GHG Protocol i TCFD wymaganymi akceptowanym przez nowe regulacje Unii Europejskiej. Nasze zautomatyzowane systemy wyliczania emisji pomagają firmom wdrożyć raportowanie śladu węglowego szybko i bez nadmiernych kosztów.
Rosnąca skala ekstremalnych zjawisk pogodowych w ostatnich latach odbija się nie tylko na środowisku, lecz też na postrzeganiu kwestii ekologicznych przez przedsiębiorstwa na całym świecie. Poczucie odpowiedzialności rodzi się również pomiędzy decydentami, których znaczenie w adopcji zielonej strategii rośnie. Pomimo zmieniających się presji społecznych, decyzja o zaadoptowaniu rozwiązań ESG nadal spoczywa na członkach zarządu spółek, którzy coraz bardziej odczuwają konsekwencje kryzysu klimatycznego na ich działalność. Jak wynika z raportu Deloitte, aż 77% badanych uważa, że zarząd i rady nadzorcze ich firm są bardzo zaniepokojone zachodzącymi zmianami klimatycznymi. Problemy związane z niepewnymi łańcuchami dostaw wywołanymi klęskami żywiołowymi w regionach produkcyjnych, utrudniony dostęp do wody potrzebnej do procesów produkcji, czy wzrastające koszty paliw wpływają na kondycję finansową firm.
W odpowiedzi firmy na wiele sposobów dążą do wdrożenia wyznaczonych przez nowe regulacje wytycznych klimatycznych. Enviry stawia na rygorystyczną ocenę obecnej sytuacji, która pozwala na kompleksowe ocenienie i poprawę procesów. Ułatwiamy żmudne i skomplikowane procesy obliczania śladu węglowego, dzięki naszej all-in-one platformie.
Nowe pokolenia konsumentów są bardziej świadome swojego wpływu na środowisko. Millenialsi i Gen Z stawiają większą uwagę na zrównoważony rozwój w swoich decyzjach zakupowych niż poprzednie pokolenia. Spośród tych, którzy uważają, że zrównoważony rozwój jest ważną kwestią, 70% byłoby skłonnych zapłacić 35% więcej za marki, które są zrównoważone i odpowiedzialne środowiskowo. Zgodnie z badaniami Światowego Forum Ekonomicznego, wzrastająca świadomość ekologiczna tworzy nowy rodzaj świadomego konsumenta. W samej Wielkiej Brytanii rynek etycznych i zrównoważonych produktów wzrósł czterokrotnie na przestrzeni ostatnich 3 lat. Firmy odpowiedzialne społecznie tę zmianę wykorzystują. Raportowanie śladu węglowego (np. poprzez Envirly) stało się ważnym czynnikiem napędzającym tranzycję do bardziej zrównoważonej działalności.
Nie tylko konsumenci patrzą na strategię środowiskową firmy. Badania pokazują, że stanowcza strategia ESG pomaga firmom przyciągnąć i utrzymać wysoko kwalifikowanych pracowników. Firmy świadome społecznie i środowiskowo zaszczepiają w pracownikach poczucie dumy z pracy, zwiększają motywację pracowników poprzez nadanie poczucia celu i budują w ten sposób swoją konkurencyjność na rynku pracy. Wartość zrównoważonych praktyk na rynku pracy może być nawet stawiana wyżej niż całkowite wynagrodzenie. Pracownicy Gen Z i Millenials są skłonni przyjąć ofertę pracy z mniej konkurencyjnym pakietem wynagrodzeń w firmie, której działania wspierają zrównoważony rozwój i świadomość społeczną. Wiele Millenialsów deklaruje, że byliby w stanie zaakceptować obniżenie wynagrodzenia o 5 000 do 10 000 USD, żeby pracować w firmie odpowiedzialnej środowiskowo.
Zrównoważony rozwój nie musi być trudny!
Mimo że zmiany klimatyczne są bardzo skomplikowanym i przytłaczającym tematem, dołożenie swojej cegiełki do poprawy sytuacji nie musi być trudne! Zmiany w preferencjach konsumenckich łączą się z trendami na rynku pracy. Jednocześnie rozwijające się regulacje wywierają presję na wielu segmentach i wyraźnie wpływają na sentymenty inwestorów. Pozornie w wielu firmach nowe regulacje wymuszają jedynie dodatkowe koszta, jednak w Envirly pokazujemy, że inwestycje w ESG stanowią szansę na rozwój. Firmy, które skutecznie wdrożą nowe regulacje mogą zdobyć gigantyczną przewagę nad konkurencją.
Jeżeli chcesz już dzisiaj rozpocząć swoją przygodę z zrównoważonym rozwojem, w Envirly jesteśmy gotowi Ci z tym pomóc! Nasza platforma pomoże wdrożyć i zautomatyzować zarządzanie śladem węglowym w Twojej organizacji. Na każdym kroku otrzymasz wsparcie naszych ekspertów - od zbierania danych, przez ich analizę, aż po raportowanie.
Analiza Podwójnej Istotności to zasada znajdująca kluczowe kwestie zrównoważonego rozwoju dla przedsiębiorstwa
Przeczytaj artykułAlternatywne spółki inwestycyjne (fundusze ASI) będą zobligowane do ujawniania informacji odnośnie ESG.
Przeczytaj artykułESRS to pierwszy zestaw europejskich standardów raportowania ESG, który będzie podlegał nowej dyrektywie CSRD.
Przeczytaj artykułW ostatnich latach regulacje sektora zrównoważonego rozwoju dynamicznie się rozwijają. Do tej pory raportowanie informacji niefinansowych związanych ze zrównoważonym rozwojem firm było obowiązkiem jedynie dużych przedsiębiorstw, ale z roku na rok kolejne podmioty także muszą brać je pod uwagę. Najważniejsze zmiany wchodzą w życie z początkiem 2024 roku, wraz z nowo zaproponowaną dyrektywą CSRD. Regulacje rozszerzają obowiązek raportowania kwestii środowiskowych z 11 tysięcy na ponad 50 tysięcy europejskich przedsiębiorstw, jednocześnie standaryzując obowiązki raportowania.Jednocześnie istotną zmianą, którą obserwujemy na rynkach zachodnich i której możemy się spodziewać w Polsce w najbliższych latach, jest presja ze strony sektora finansowego. W krajach Europy Zachodniej banki zostały zobligowane do uwzględniania ryzyka środowiskowego w kalkulacjach zdolności kredytowej, zarządzania portfelem kredytowym, czy też na potrzeby analiz scenariuszowych. 86% badanych banków uwzględnia ryzyka klimatyczne i środowiskowe w procesach kredytowych. Firmy wdrażające zrównoważone praktyki i odpowiednio je raportujące mogą liczyć na korzystniejsze warunki finansowania i łatwiejszy dostęp do kapitału.