Ideą i głównym założeniem Dyrektywy CSRD - zgodnie z którą już w przyszłym roku największe spółki będą zobowiązane po raz pierwszy przedstawić roczne sprawozdania zrównoważonego rozwoju - jest ujednolicenie standardów raportowania. Aby usprawnić zarządzanie i analizowanie danych ESG, EFRAG (European Financial Reporting Advisory Group) wprowadził obowiązek opracowywania sprawozdań zrównoważonego rozwoju w oparciu o format XBRL. Cyfrowe tagowanie raportów ma uczynić je bardziej transparentnymi i łatwiejszymi do porównywania.
Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie zakresu badania, czyli określenie granic analizy, przedmiotu badania oraz celu, dla którego przeprowadza się analizę. W tym etapie ustala się również, które etapy cyklu życia produktu, procesu czy usługi zostaną uwzględnione.
Co ciekawe, język XBRL nie jest nowością - wiele dużych spółek notowanych na giełdach już wcześniej było zobowiązane do stosowania tego typu tagowania w sprawozdaniach finansowych. Dyrektywa CSRD rozszerzyła zatem tylko obowiązujące już wcześniej obowiązki o dane pozafinansowe - dotyczące zrównoważonego rozwoju, a o XBRL możemy myśleć jak o automatyzacji, która ułatwia proces wymiany informacji, standaryzacji i optymalizacji.
XBRL działa poprzez oznaczanie w dokumencie wszystkich istotnych elementów, takich jak tekst ciągły, tabele i inne dane - zgodnie z definicjami zawartymi w słowniku, nazywanym też Taksonomią XBRL. To ona hierarchicznie porządkuje wszystkie informacje dotyczące ujawnień, wraz z odniesieniami do odpowiednich przepisów i dyrektyw. Dzięki temu dane są jasno zorganizowane, a ich raportowanie i analiza stają się bardziej efektywne.
Oznaczanie danych już na wczesnym etapie umożliwia bardziej sprawne monitorowanie informacji, które już zostały zgromadzone i zaraportowane i identyfikację punktów informacji (“datapoints”), których jeszcze brakuje. Oprócz bardziej efektywnego i przejrzystego raportowania, umożliwia to również lepsze dostosowanie raportów do potrzeb interesariuszy: audytorów, instytucji publicznych, klientów, czy sektora finansowego.
Choć nie ma jeszcze informacji, od którego roku obowiązkowe stanie się stosowanie znaczników XBRL, firmy już teraz powinny wybrać odpowiednie narzędzia do raportowania i zacząć przygotowywać swoje sprawozdania w oparciu o te wymagania.
Inline XBRL - nazywany też iXBRL - to wersja standardu XBRL łącząca zalety HTML i XBRL. Dzięki takiemu połączeniu możliwe jest odczytywanie sporządzonych sprawozdań finansowych za pomocą przeglądarek internetowych.
Komisja Europejska zobowiązała EFRAG do opracowania cyfrowej taksonomii XBRL dla ESRS Set 1, wydanych w lipcu 2023 roku. Równocześnie powstała osobna taksonomia XBRL dla ujawnień związanych z Artykułem 8, dostępna na stronie EFRAG wraz z towarzyszącymi dokumentami.
Na podstawie tych Taksonomii, Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) określi zasady tagowania, które będą stosowane w raportowaniu cyfrowym według ESRS Set 1. Zasady te zostaną przyjęte przez Komisję Europejską w formie aktu delegowanego, który zaktualizuje Delegowane Rozporządzenie (UE) 2019/815 dotyczące Europejskiego Jednolitego Formatu Elektronicznego (ESEF).
*Taksonomia ESEF to obowiązująca od 1 stycznia 2020 roku forma raportowania rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych spółek giełdowych w Unii Europejskiej.
- podsumowuje Mateusz Masiak, CEO Envirly.
Pamiętajmy, że Dyrektywa CSRD nadaje raportowaniu zrównoważonego rozwoju podobną wagę co raportowaniu finansowemu - raporty ESG, tak samo jak w przypadku rocznych sprawozdań finansowych, będą musiały być weryfikowane i zatwierdzone przez biegłego rewidenta oraz podpisane przez zarząd.
Dlatego w Envirly wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rynku i wdrażamy rozwiązania umożliwiające generowanie skonsolidowanych sprawozdań w formacie XBRL i zgodności ze specyfikacjami ESEF.
W Envirly wspieramy Cię na każdym etapie dążenia do zrównoważonego rozwoju. Więcej informacji na stronie: www.envirly.pl
ESG (Environmental, Social, Governance) staje się coraz bardziej popularne wśród polskich przedsiębiorstw.
Przeczytaj artykuł5 powodów, dla których powinno się już dziś rozpocząć budowę wartości swojej firmy poprzez zieloną strategię.
Przeczytaj artykułUnijna Dyrektywa dotycząca raportowania ESG wprowadza nowe przepisy raportowania zrównoważonego rozwoju firm
Przeczytaj artykułtagowanie raportów zrównoważonego rozwoju w formacie XBRL